
Danmarks spillertrup til U21 EM 2019
Se Danmarks trup til U21 EM i fodbold, som spilles i Italien og San Marino fra d. 16. - 30. juni 2019. Vi kigger mere på EM-truppen og U21-landsholdets største profiler.
Hvilke spillere kommer med til U21 EM 2019 for Danmark, når landstræner Niels Frederiksen skal udtage sin endelige trup til U21 EM 2019 i Italien og San Marino til juni.
Den danske U21 EM trup skal udtages senest 10 dage før EM starter, hvilket betyder, at deadline er d. 6. juni. Når den danske U21 EM trup endegyldigt er udtaget, kan du se alle spillerne i EM truppen her på siden, og læse mere om U21 EM truppens største profiler.
Danmarks trup til U21 EM 2019
Tirsdag d. 21. maj udtog U21-landstræner Niels Frederiksen sin 26-mands store bruttotrup til U21 EM i 2019. Af disse 26 spillere skal tre sorteres fra, inden det går løs i Italien og San Marino.
Landstræner: Niels Frederiksen
Målmænd | Klub |
Daniel Iversen | Oldham Athletic |
Oskar Snorre Olsen | Lyngby BK |
Peter Vindahl Jensen | FC Nordsjælland |
Forsvar | Klub |
Andreas Poulsen | Borussia Mönchengladbach |
Asger S. Sørensen | SSV Jahn Regensburg |
Joachim Andersen | Sampdoria |
Jacob Rasmussen | Empoli |
Joakim Mæhle | Genk |
Mads Valentin Pedersen | FC Nordsjælland |
Rasmus Nissen Kristensen | Ajax |
Victor Nelsson | FC Nordsjælland |
Midtbane | Klub |
Jens Stage | AGF |
Magnus Kofod Andersen | FC Nordsjælland |
Mathias Jensen | Celta Vigo |
Oliver Abildgaard Nielsen | AaB |
Philip Billing | Huddersfield |
Angreb | Klub |
Anders Dreyer | St. Mirren |
Andreas Skov Olsen | FC Nordsjælland |
Robert Skov | FC København |
Jonas Wind | FC København |
Marcus Ingvartsen | Genk |
Jacob Bruun Larsen | Dortmund |
Mikkel Duelund | Dynamo Kiev |
Det danske U21 landsholds vej til EM 2019
Der var store forventninger til det danske U21 landshold ved det seneste EM i 2017 i Polen, men det endte desværre med et skuffende exit i gruppespillet. Efter nederlag på 0-2 til Italien og 0-3 til Tyskland hjalp den enlige 4-2 sejr over Tjekkiet ikke noget, og det danske U21 landshold måtte rejse hjem fra Polen, før det for alvor blev sjovt.
Vi kan håbe på et bedre U21 EM set med danske briller denne gang. For det første tordnede Danmark igennem kvalifikationsgruppen og vandt puljen med ét point foran Polen. Vi slog dog ikke polakkerne, men tabte derimod 3-1 i Polen og spillede 1-1 i Danmark. Til gengæld blev det kun til det ene nederlag, og derimod syv sejre, en uafgjort plus en samlet målscore på 30-8 i de i alt 10 kvalifikationskampe.
Siden kvalifikationen til U21 EM kom i hus, har det danske U21 landshold spillet i alt seks venskabskampe, og her har det ikke altid været lige kønt at se på. I slutningen af 2018 tabte U21 landsholdet nemlig med 1-4 til Spanien og 1-5 til England.
2019 blev startet med en tur til Mexico, hvor Danmarks U21 landshold spillede to kampe mod Mexico: 0-0 og en 1-0 sejr på mål af Elias Sørensen. Herefter blev der igen spillet to træningskampe i marts, mod Belgien og Frankrig, to kampe som Danmark vandt med hhv. 3-2 og 0-1 i Slagelse og Brest i Frankrig.
Den sidste testkamp før U21 EM for det danske landshold er en kamp mod Kroatien på udebane d. 12. juni. Fem dage senere går det løs med den første kamp mod Tyskland ved U21 EM i Italien.
Se U21 EM kampprogrammet her >