Annonce:
Kampprogram VM Herrehåndbold

Kampprogram ved VM 2021 i Herrehåndbold

Se kampprogrammet for VM i Herrehåndbold, som spilles fra d. 13. - 31. januar 2021 i Egypten. Du kan se datoer og tidspunkter for Danmarks VM-håndboldkampe og alle øvrige kampe ved VM i Herrehåndbold her.

Danmark skal i kamp igen ved Håndbold VM for Herrer i januar, hvor der med største sandsynlighed venter en lang stribe af kampe med dansk deltagelse. I vores kampprogram for VM i herrehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved VM 2021, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold VM i Egypten.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i VM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for VM i Herrehåndbold løbende hele vejen til VM finalen d. 31. januar i Cairo.

Se Håndbold VM Kampprogrammet

 

Danmark Kampe ved Håndbold VM 2021

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold VM 2021, og hvilken TV kanal der viser Danmark næste kamp ved VM i Herrehåndbold.

Alle spilletidspunkter for Danmarks kampe er dansk tid (CET).

Dato/Tid Kamp TV Kanal
Fredag d. 15/1
20:30
Danmark - Bahrain
34-20
DR1
Søndag d. 17/1
20:30
DR Congo - Danmark
19-39
TV2
Tirsdag d. 19/1
20:30
Danmark - Argentina
31-20
DR1
Torsdag d. 21/1
20:30
Danmark - Qatar
32-23
TV2
Lørdag d. 23/1
20:30
Japan - Danmark
27-34
TV2
Mandag d. 25/1
20:30
Danmark - Kroatien
38-26
DR1
Onsdag d. 27/1
17:30
Danmark - Egypten
39-38*
TV2
Fredag d. 29/1
20:30
Spanien - Danmark
33-35
DR1
Søndag d. 31/1
17:30
Danmark - Sverige
26-24
TV2
* Efter forlænget og straffekastkonkurrence

Odds på VM hos Oddset*

Alle kampe ved Håndbold VM 2021 for Herrer

Se dato og tidspunkt for alle VM kampene i herrehåndbold forneden. Først gennemgår vi VM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Se evt. også:

Alle spilletidspunkter i VM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid VM kamp  Spillested
Gruppe A
Fre. 15/1
18:00
Tyskland - Uruguay
43-14
6. oktober byen
Fre. 15/1
20:30
Ungarn - Kap Verde
34-27
6. oktober byen
Søn. 17/1
18:00
Kap Verde - Tyskland
0-10*
6. oktober byen
Søn. 17/1
20:30
Ungarn - Uruguay
44-18
6. oktober byen
Tirs. 19/1
18:00
Uruguay - Kap Verde
10-0*
6. oktober byen
Tirs. 19/1
20:30
Tyskland - Ungarn
28-29
6. oktober byen
* Kap Verde taberdømt uden kamp
Gruppe B
Fre. 15/1
18:00
Spanien - Brasilien
29-29
Nye Administrative Hovedstad
Fre. 15/1
20:30
Tunesien - Polen
28-30
Nye Administrative Hovedstad
Søn. 17/1
18:00
Tunesien - Brasilien
32-32
Nye Administrative Hovedstad
Søn. 17/1
20:30
Polen - Spanien
26-27
Nye Administrative Hovedstad
Tirs. 19/1
18:00
Spanien - Tunesien
36-30
Nye Administrative Hovedstad
Tirs. 19/1
20:30
Brasilien - Polen
23-33
Nye Administrative Hovedstad
Gruppe C
Fre. 15/1
15:30
Qatar - Angola
30-25
Borg El Arab
Fre. 15/1
18:00
Kroatien - Japan
29-29
Borg El Arab
Søn. 17/1
15:30
Qatar - Japan
31-29
Borg El Arab
Søn. 17/1
18:00
Angola - Kroatien
20-28
Borg El Arab
Tirs. 19/1
15:30
Japan - Angola
30-29
Borg El Arab
Tirs. 19/1
18:00
Kroatien - Qatar
26-24
Borg El Arab
Gruppe D
Fre. 15/1
18:00
Argentina - DR Congo
28-22
Cairo
Fre. 15/1
20:30
Danmark - Bahrain
34-20
Cairo
Søn. 17/1
18:00
Argentina - Bahrain
24-21
Cairo
Søn. 17/1
20:30
DR Congo - Danmark
19-39
Cairo
Tirs. 19/1
18:00
Bahrain - DR Congo
34-27
Cairo
Tirs. 19/1
20:30
Danmark - Argentina
31-20
Cairo
Gruppe E
Tors. 14/1
18:00
Østrig - Schweiz
25-28
6. oktober byen
Tors. 14/1
20:30
Norge - Frankrig
24-28
6. oktober byen
Lør. 16/1
18:00
Østrig - Frankrig
28-35
6. oktober byen
Lør. 16/1
20:30
Schweiz - Norge
25-31
6. oktober byen
Man. 18/1
18:00
Frankrig - Schweiz
25-24
6. oktober byen
Man. 18/1
20:30
Norge - Østrig
38-29
6. oktober byen
Gruppe F
Tors. 14/1
18:00
Algeriet - Marokko
24-23
Nye Administrative Hovedstad
Tors. 14/1
20:30
Portugal - Island
25-23
Nye Administrative Hovedstad
Lør. 16/1
18:00
Marokko - Portugal
20-33
Nye Administrative Hovedstad
Lør. 16/1
20:30
Algeriet - Island
24-39
Nye Administrative Hovedstad
Man. 18/1
18:00
Portugal - Algeriet
26-19
Nye Administrative Hovedstad
Man. 18/1
20:30
Island - Marokko
31-23
Nye Administrative Hovedstad
Gruppe G
Ons. 13/1
18:00
Egypten - Chile
35-29
Cairo
Tors. 14/1
20:30
Sverige - Nordmakedonien
32-20
Cairo
Lør. 16/1
18:00
Egypten - Nordmakedonien
38-19
Cairo
Lør. 16/1
20:30
Chile - Sverige
26-41
Cairo
Man. 18/1
18:00
Nordmakedonien - Chile
32-29
Cairo
Man. 18/1
20:30
Sverige - Egypten
24-23
Cairo
Gruppe H
Tors. 14/1
15:30
Hviderusland - Rusland
32-32
Borg El Arab
Tors. 14/1
18:00
Slovenien - Sydkorea
51-29
Borg El Arab
Lør. 16/1
15:30
Hviderusland - Sydkorea
32-24
Borg El Arab
Lør. 16/1
18:00
Rusland - Slovenien
31-25
Borg El Arab
Man. 18/1
15:30
Sydkorea - Rusland
26-30
Borg El Arab
Man. 18/1
18:00
Slovenien - Hviderusland
29-25
Borg El Arab
Mellemrunden
Gruppe 1
Tors. 21/1
15:30
Uruguay - Polen
16-30
New Administrative Capital
Tors. 21/1
18:00
Ungarn - Brasilien
29-23
New Administrative Capital
Tors. 21/1
20:30
Spanien - Tyskland
32-28
New Administrative Capital
Lør. 23/1
15:30
Uruguay - Spanien
23-38
New Administrative Capital
Lør. 23/1
18:00
Polen - Ungarn
26-30
New Administrative Capital
Lør. 23/1
20:30
Tyskland - Brasilien
31-24
New Administrative Capital
Man. 25/1
15:30
Brasilien - Uruguay
37-17
New Administrative Capital
Man. 25/1
18:00
Spanien - Ungarn
36-28
New Administrative Capital
Man. 25/1
20:30
Polen - Tyskland
23-23
New Administrative Capital
Gruppe 2
Tors. 21/1
15:30
Japan - Argentina
24-28
Cairo
Tors. 21/1
18:00
Kroatien - Bahrain
28-18
Cairo
Tors. 21/1
20:30
Danmark - Qatar
32-23
Cairo
Lør. 23/1
15:30
Qatar - Bahrain
28-23
Cairo
Lør. 23/1
18:00
Argentina - Kroatien
23-19
Cairo
Lør. 23/1
20:30
Japan - Danmark
27-34
Cairo
Man. 25/1
15:30
Bahrain - Japan
25-29
Cairo
Man. 25/1
18:00
Argentina - Qatar
25-26
Cairo
Man. 25/1
20:30
Danmark - Kroatien
38-26
Cairo
Gruppe 3
Ons. 20/1
15:30
Schweiz - Island
20-18
6. oktober byen
Ons. 20/1
18:00
Frankrig - Algeriet
29-26
6. oktober byen
Ons. 20/1
20:30
Portugal - Norge
28-29
6. oktober byen
Fre. 22/1
15:30
Schweiz - Portugal
29-33
6. oktober byen
Fre. 22/1
18:00
Island - Frankrig
26-28
6. oktober byen
Fre. 22/1
20:30
Norge - Algeriet
36-23
6. oktober byen
Søn. 24/1
15:30
Algeriet - Schweiz
24-27
6. oktober byen
Søn. 24/1
18:00
Island - Norge
33-35
6. oktober byen
Søn. 24/1
20:30
Portugal - Frankrig
23-32
6. oktober byen
Gruppe 4
Ons. 20/1
15:30
Nordmakedonien - Slovenien
21-31
Cairo
Ons. 20/1
18:00
Rusland - Egypten
23-28
Cairo
Ons. 20/1
20:30
Sverige - Hviderusland
26-26
Cairo
Fre. 22/1
15:30
Nordmakedonien - Rusland
20-32
Cairo
Fre. 22/1
18:00
Egypten - Hviderusland
35-26
Cairo
Fre. 22/1
20:30
Slovenien - Sverige
28-28
Cairo
Søn. 24/1
15:30
Hviderusland - Nordmakedonien
30-26
Cairo
Søn. 24/1
18:00
Slovenien - Egypten
25-25
Cairo
Søn. 24/1
20:30
Rusland - Sverige
20-34
Cairo
Kvartfinaler
Ons. 27/1
17:30
Danmark - Egypten
39-38
Cairo
Ons. 27/1
20:30
Sverige - Qatar
35-23
Cairo
Ons. 27/1
20:30
Spanien - Norge
31-26
New Administrative Capital
Ons. 27/1
20:30
Frankrig - Ungarn
35-32
Borg El Arab
Semifinaler
Fre. 29/1
17:30
Frankrig - Sverige
26-32
Cairo
Fre. 29/1
20:30
Spanien - Danmark
33-35
Cairo
Bronzekamp
Søn. 31/1
14:30
Spanien - Frankrig
35-29
Cairo
VM Finalen
Søn. 31/1
17:30
Danmark - Sverige
26-24
Cairo

Gå til kampprogram oversigten

 

VM 2021 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for VM-slutrunden i herrehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i VM kampprogrammet.

Annonce:
Annonce: