Kampprogram i Champions League 2018/19

Kampprogram i Champions League 2018/19

Se kampprogrammet for Champions League i fodbold i sæsonen 2018/19. Du kan se datoer, tidspunkter og spillested for alle Champions League kampene her.

Hvornår spilles de næste kampe i Champions League? I vores kampprogram for Champions League 2018/19 kan du se en oversigt over de næste kampe i Champions League, samt et komplet kampprogram for alle kampe i Champions League i denne sæson.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i Champions League turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for Champions League løbende hele vejen til finalen d. 1. juni i Madrid.

Se Champions League Kampprogrammet

Næste kampe i Champions League i 2019

Her får du overblik over de næste kampe i Champions League i 2019. Tabellen er senest opdateret med kampene i 1/8-finalerne.

Dato/Tid Kamp TV/Stream
Tirsdag d. 9/4 kl. 21:00 Liverpool - Porto Viasat
Tirsdag d. 9/4 kl. 21:00 Tottenham - Manchester City Viasat
Onsdag d. 10/4 kl. 21:00 Manchester United - Barcelona Viasat
Onsdag d. 10/4 kl. 21:00 Ajax - Juventus Viasat

 

Alle kampe i Champions League 2018/19

Se dato og tidspunkt for alle Champions League kampene i fodbold forneden. Først gennemgår vi CL kampene i gruppespillet, og herefter knockout-kampene fra 1/8-finaler og frem til finalen.

Alle spilletidspunkter i CL-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Gruppespil
 Dato/Tid CL kamp
 Spillested
Gruppe A
Tirs. 18/9
21.00
Club Brügge - Dortmund
0-1
Jan Breydel Stadion, Bruxelles
Tirs. 18/9
21.00
Monaco - Atletico Madrid
1-2
Stade Louis II, Monaco
Ons. 3/10
21.00
Dortmund - Monaco
3-0
Signal Iduna Park, Dortmund
Ons. 3/10
21.00
Atletico Madrid - Club Brügge
3-1
Metropolitano, Madrid
Ons. 28/10
18.55
Club Brügge - Monaco
1-1
Jan Breydel Stadion, Bruxelles
Ons. 28/10
21.00
Dortmund - Atletico Madrid
4-0
Signal Iduna Park, Dortmund
Tirs. 6/11
18.55
Monaco - Club Brügge
0-4
Stade Louis II, Monaco
Tirs. 6/11
21.00
Atletico Madrid - Dortmund
2-0
Metropolitano, Madrid
Ons. 28.11
18.55
Atletico Madrid - Monaco
2-0
Metropolitano, Madrid
Ons. 28.11
21.00
Dortmund - Club Brügge
0-0
Signal Iduna Park, Dortmund
Tirs. 11/12
21.00
Monaco - Dortmund
0-2
Stade Louis II, Monaco
Tirs. 11/12
21.00
Club Brügge - Atletico Madrid
0-0
Jan Breydel Stadion, Bruxelles
Gruppe B
Tirs. 18/9
18.55
Barcelona - PSV
4-0
Camp Nou, Barcelona
Tirs. 18/9
18.55
Inter - Tottenham
2-1
Giuseppe Meazza, Milano
Ons. 3/10
21.00
PSV - Inter
1-2
Philips Stadion, Eindhoven
Ons. 3/10
21.00
Tottenham - Barcelona
2-4
Wembley, London
Ons. 28/10
18.55
PSV - Tottenham
2-2
Philips Stadion, Eindhoven
Ons. 28/10
21.00
Barcelona - Inter
2-0
Camp Nou, Barcelona
Tirs. 6/11
21.00
Inter - Barcelona
1-1
Giuseppe Meazza, Milano
Tirs. 6/11
21.00
Tottenham - PSV
2-1
Wembley, London
Ons. 28.11
21.00
Tottenham - Inter
1-0
Giuseppe Meazza, Milano
Ons. 28.11
21.00
PSV - Barcelona
1-2
Philips Stadion, Eindhoven
Tirs. 11/12
21.00
Inter - PSV
1-1
Giuseppe Meazza, Milano
Tirs. 11/12
21.00
Barcelona - Tottenham
1-1
Camp Nou, Barcelona
Gruppe C
Tirs. 18/9
21.00
Liverpool - PSG
3-2
Anfield, Liverpool
Tirs. 18/9
21.00
Røde Stjerne - Napoli
0-0
Stadion Rajko Mitic, Beograd
Ons. 2/10
18.55
PSG - Røde Stjerne
6-1
Parc des Princes, Paris
Ons. 3/10
21.00
Napoli - Liverpool
1-0
San Paolo, Napoli
Ons. 28/10
21.00
Liverpool - Røde Stjerne
4-0
Anfield, Liverpool
Ons. 28/10
21.00
PSG - Napoli
2-2
Parc des Princes, Paris
Tirs. 6/11
18.55
Røde Stjerne - Liverpool
2-0
Stadion Rajko Mitic, Beograd
Tirs. 6/11
21.00
Napoli - PSG
1-1
San Paolo, Napoli
Ons. 28.11
21.00
Napoli - Røde Stjerne
3-1
San Paolo, Napoli
Ons. 28.11
21.00
PSG - Liverpool
2-1
Parc des Princes, Paris
Tirs. 11/12
21.00
Røde Stjerne - PSG
1-4
Stadion Rajko Mitic, Beograd
Tirs. 11/12
21.00
Liverpool - Napoli
1-0
Anfield, Liverpool
Gruppe D
Tirs. 18/9
21.00
Schalke 04 - Porto
1-1
Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Tirs. 18/9
21.00
Galatasaray - Lokomotiv Moskva
3-0
Türk Telekom Arena, Istanbul
Ons. 2/10
18.55
Lokomotiv Moskva - Schalke 04
0-1
Lokomotiv Stadium, Moskva
Ons. 3/10
21.00
Porto - Galatasaray
1-0
Estadio do Dragao, Porto
Ons. 28/10
21.00
Galatasaray - Schalke 04
0-0
Türk Telekom Arena, Istanbul
Ons. 28/10
21.00
Lokomotiv Moskva - Porto
1-3
Lokomotiv Stadium, Moskva
Tirs. 6/11
21.00
Schalke 04 - Galatasaray
2-0
Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Tirs. 6/11
21.00
Porto - Lokomotiv Moskva
4-1
Estadio do Dragao, Porto
Ons. 28.11
18.55
Lokomotiv Moskva - Galatasaray
2-0
Lokomotiv Stadium, Moskva
Ons. 28.11
21.00
Porto - Schalke 04
3-1
Estadio do Dragao, Porto
Tirs. 11/12
18.55
Schalke 04 - Lokomotiv Moskva
1-0
Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Tirs. 11/12
18.55
Galatasaray - Porto
2-3
Türk Telekom Arena, Istanbul
Gruppe E
Ons. 19/9
18.55
Ajax - AEK Athen
3-0
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Ons. 19/9
21.00
Benfica - Bayern München
0-2
Estadio da Luz, Lissabon
Tirs. 2/10
21.00
AEK Athen - Benfica
2-3
OACA, Athen
Tirs. 2/10
21.00
Bayern München - Ajax
1-1
Allianz Arena, München
Tirs. 23/10
18.55
AEK Athen - Bayern München
0-2
OACA, Athen
Tirs. 23/10
21.00
Ajax - Benfica
1-0
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Ons. 7/11
21.00
Benfica - Ajax
1-1
Estadio da Luz, Lissabon
Ons. 7/11
21.00
Bayern München - AEK Athen
2-0
Allianz Arena, München
Tirs. 27/11
18.55
AEK Athen - Ajax
0-2
OACA, Athen
Tirs. 27/11
21.00
Bayern München - Benfica
5-1
Allianz Arena, München
Ons. 12/12
21.00
Benfica - AEK Athen
1-0
Estadio da Luz, Lissabon
Ons. 12/12
21.00
Ajax - Bayern München
3-3
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Gruppe F
Ons. 19/9
18.55
Shakhtar Donetsk - Hoffenheim
2-2
Donbass Arena, Donetsk
Ons. 19/9
21.00
Manchester City - Lyon
1-2
City of Manchester Stadium, Manchester
Tirs. 2/10
18.55
Hoffenheim - Manchester City
1-2
Rhein-Neckar Arena, Sinsheim
Tirs. 2/10
21.00
Lyon - Shakhtar Donetsk
2-2
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Tirs. 23/10
21.00
Shakhtar Donetsk - Manchester City
0-3
Donbass Arena, Donetsk
Tirs. 23/10
21.00
Hoffenheim - Lyon
3-3
Rhein-Neckar Arena, Sinsheim
Ons. 7/11
21.00
Manchester City - Shakhtar Donetsk
6-0
City of Manchester Stadium, Manchester
Ons. 7/11
21.00
Lyon - Hoffenheim
2-2
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Tirs. 27/11
21.00
Lyon - Manchester City
2-2
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Tirs. 27/11
21.00
Hoffenheim - Shakhtar Donetsk
2-3
Rhein-Neckar Arena, Sinsheim
Ons. 12/12
21.00
Manchester City - Hoffenheim
2-1
City of Manchester Stadium, Manchester
Ons. 12/12
21.00
Shakhtar Donetsk - Lyon
1-1
Donbass Arena, Donetsk
Gruppe G
Ons. 19/9
21.00
Viktoria Plzen - CSKA Moskva
2-2
Doosan Arena, Plzen
Ons. 19/9
21.00
Real Madrid - Roma
3-0
Santiago Bernabeu, Madrid
Tirs. 2/10
21.00
Roma - Viktoria Plzen
5-0
Olimpico, Rom
Tirs. 2/10
21.00
CSKA Moskva - Real Madrid
1-0
Luzhniki Stadium, Moskva
Tirs. 23/10
21.00
Real Madrid - Viktoria Plzen
2-1
Santiago Bernabeu, Madrid
Tirs. 23/10
21.00
Roma - CSKA Moskva
3-0
Olimpico, Rom
Ons. 7/11
18.55
CSKA Moskva - Roma
1-2
Luzhniki Stadium, Moskva
Ons. 7/11
21.00
Viktoria Plzen - Real Madrid
0-5
Doosan Arena, Plzen
Tirs. 27/11
18.55
CSKA Moskva - Viktoria Plzen
1-2
Luzhniki Stadium, Moskva
Tirs. 27/11
21.00
Roma - Real Madrid
0-2
Olimpico, Rom
Ons. 12/12
18.55
Viktoria Plzen - Roma
2-1
Doosan Arena, Plzen
Ons. 12/12
18.55
Real Madrid - CSKA Moskva
0-3
Santiago Bernabeu, Madrid
Gruppe H
Ons. 19/9
21.00
Valencia - Juventus
0-2
Mestalla, Valencia
Ons. 19/9
21.00
Young Boys - Manchester United
0-3
Stade de Suisse, Bern
Tirs. 2/10
18.55
Juventus - Young Boys
3-0
Juventus Stadium, Torino
Tirs. 2/10
21.00
Manchester United - Valencia
0-0
Old Trafford, Manchester
Tirs. 23/10
18.55
Young Boys - Valencia
1-1
Stade de Suisse, Bern
Tirs. 23/10
21.00
Manchester United - Juventus
0-1
Old Trafford, Manchester
Ons. 7/11
18.55
Valencia - Young Boys
3-1
Mestalla, Valencia
Ons. 7/11
21.00
Juventus - Manchester United
1-2
Old Trafford, Manchester
Tirs. 27/11
21.00
Juventus - Valencia
1-0
Juventus Stadium, Torino
Tirs. 27/11
21.00
Manchester United - Young Boys
1-0
Old Trafford, Manchester
Ons. 12/12
21.00
Valencia - Manchester United
2-1
Mestalla, Valencia
Ons. 12/12
21.00
Young Boys - Juventus
2-1
Stade de Suisse, Bern
1/8-finaler
1. kamp
Tirs. 12/2
21.00
Roma - Porto
2-1
Olimpico, Rom
Tirs. 12/2
21.00
Manchester United - PSG
0-2
Old Trafford, Manchester
Ons. 13/2
21.00
Tottenham - Dortmund
3-0
Wembley, London
Ons. 13/2
21.00
Ajax - Real Madrid
1-2
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Tirs. 19/2
21.00
Lyon - Barcelona
0-0
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Tirs. 19/2
21.00
Liverpool - Bayern München
0-0
Anfield, Liverpool
Ons. 20/2
21.00
Atletico Madrid - Juventus
2-0
Metropolitano, Madrid
Ons. 20/2
21.00
Schalke 04 - Manchester City
2-3
Veltins-Arena, Gelsenkirchen
2. kamp
Tirs. 5/3
21.00
Dortmund - Tottenham
0-1
Signal Iduna Park, Dortmund
Tirs. 5/3
21.00
Real Madrid - Ajax
1-4
Santiago Bernabeu, Madrid
Ons. 6/3
21.00
PSG - Manchester United
1-3
Parc des Princes, Paris
Ons. 6/3
21.00
Porto - Roma
3-1
Estadio do Dragao, Porto
Tirs. 12/3
21.00
Juventus - Atletico Madrid
3-0
Juventus Stadium, Torino
Tirs. 12/3
21.00
Manchester City - Schalke 04
7-0
City of Manchester Stadium, Manchester
Ons. 13/3
21.00
Barcelona - Lyon
5-1
Camp Nou, Barcelona
Ons. 13/3
21.00
Bayern München - Liverpool
1-3
Allianz Arena, München
1/4-finaler
1. kamp
Tirs. 9/4
21.00
Liverpool - Porto Anfield, Liverpool
Tirs. 9/4
21.00
Tottenham - Manchester City Tottenham Stadium, London
Ons. 10/4
21.00
Ajax - Juventus Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Ons. 10/4
21.00
Manchester United - Barcelona Old Trafford, Manchester
2. kamp
Tirs. 16/4
21.00
Juventus - Ajax Juventus Stadium, Torino
Tirs. 16/4
21.00
Barcelona - Manchester United Camp Nou, Barcelona
Ons. 16/4
21.00
Porto - Liverpool Estadio do Dragao, Porto
Ons. 16/4
21.00
Manchester City - Tottenham Etihad Stadium, Manchester
Semifinaler
1. kamp
Tirs. 30/4
21.00
- -
Tirs. 30/4
21.00
- -
2. kamp
Tirs. d. 7/5
21.00
- -
Tirs. d. 7/5
21.00
- -
Champions League Finalen
Lør. 1/6
19.30
- Metropolitano, Madrid

 

Gå til kampprogram oversigten

 

Champions League kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for Champions League 2018/19 opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i Champions League kampprogrammet.