Kampprogram EM Damehåndbold

Kampprogram ved EM 2020 i Damehåndbold

Se kampprogrammet for EM i Damehåndbold, som spilles fra d. 3. december - 20. december 2020 i Danmark og Norge. Du kan se datoer og tidspunkter for alle kampene i EM i Håndbold her.

Der venter os en lang række kampe fra EM i håndbold for damer, hvor Danmark naturligvis er med blandt de 16 deltagende lande. I vores kampprogram for EM i damehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved EM 2020, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold EM i Danmark og Norge.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i EM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for EM i Damehåndbold løbende hele vejen til EM finalen d. 20. december i Oslo.

Se Håndbold EM Kampprogrammet

 

Danmark Kampe ved Håndbold EM 2020

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold EM 2020. Vi opdaterer med spilletidspunkter for Danmarks kampe i Mellemrunden, når/hvis Danmark som forventet går videre.

Dato/Tid Kamp Spillested
Fredag d. 4/12 kl. 20:30 Danmark - Slovenien Jyske Bank Boxen, Herning
Søndag d. 6/12 kl. 20:30 Montenegro - Danmark Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag d. 8/12 kl. 20:30 Frankrig - Danmark Jyske Bank Boxen, Herning

 

Alle kampe ved Håndbold EM 2020 for Damer

Se dato og tidspunkt for alle EM kampene i damehåndbold forneden. Først gennemgår vi EM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Alle spilletidspunkter i EM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid EM kamp  Spillested
Gruppe A
Fredag
4/12

18:15
Frankrig - Montenegro Jyske Bank Boxen, Herning
Fredag
4/12

20:30
Danmark - Slovenien Jyske Bank Boxen, Herning
Søndag
6/12

18:15
Slovenien - Frankrig Jyske Bank Boxen, Herning
Søndag
6/12

20:30
Montenegro - Danmark Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag
8/12

18:15
Montenegro - Slovenien Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag
8/12

20:30
Frankrig - Danmark Jyske Bank Boxen, Herning
Gruppe B
Torsdag
3/12

18:15
Rusland - Spanien Arena Nord, Frederikshavn
Torsdag
3/12

20:30
Sverige - Tjekkiet Arena Nord, Frederikshavn
Lørdag
5/12

18:15
Tjekkiet - Rusland Arena Nord, Frederikshavn
Lørdag
5/12

20:30
Spanien - Sverige Arena Nord, Frederikshavn
Mandag
7/12

18:15
Spanien - Tjekkiet Arena Nord, Frederikshavn
Mandag
7/12

20:30
Rusland - Sverige Arena Nord, Frederikshavn
Gruppe C
Fredag
4/12

18:15
Ungarn - Kroatien Spektrum, Trondheim
Fredag
4/12

20:30
Holland - Serbien Spektrum, Trondheim
Søndag
6/12

16:00
Serbien - Ungarn Spektrum, Trondheim
Søndag
6/12

18:15
Kroatien - Holland Spektrum, Trondheim
Tirsdag
8/12

18:15
Serbien - Kroatien Spektrum, Trondheim
Tirsdag
8/12

20:30
Holland - Ungarn Spektrum, Trondheim
Gruppe D
Torsdag
3/12

18:00
Rumænien - Tyskland Spektrum, Trondheim
Torsdag
3/12

20:30
Norge - Polen Spektrum, Trondheim
Lørdag
5/12

16:00
Polen - Rumænien Spektrum, Trondheim
Lørdag
5/12

18:15
Tyskland - Norge Spektrum, Trondheim
Mandag
7/12

18:15
Tyskland - Polen Spektrum, Trondheim
Mandag
7/12

20:30
Rumænien - Norge Spektrum, Trondheim
Mellemrunden
Gruppe 1
Torsdag
10/12
A3 - B2 Jyske Bank Boxen, Herning
Torsdag
10/12
A2 - B3 Jyske Bank Boxen, Herning
Fredag
11/12
A1 - B1 Jyske Bank Boxen, Herning
Fredag
11/12
A2 - B2 Jyske Bank Boxen, Herning
Søndag
13/12
A3 - B1 Jyske Bank Boxen, Herning
Søndag
13/12
A1 - B3 Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag
15/12
A1 - B2 Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag
15/12
A2 - B1 Jyske Bank Boxen, Herning
Tirsdag
15/12
A3 - B3 Jyske Bank Boxen, Herning
Gruppe 2
Torsdag
10/12
C3 - B2 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Torsdag
10/12
C2 - D3 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Lørdag
12/12
C1 - B1 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Lørdag
12/12
C2 - D2 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Mandag
14/12
C3 - D1 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Mandag
14/12
C1 - D3 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Tirsdag
15/12
C1 - D2 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Tirsdag
15/12
C2 - D1 Stavanger Idrettshall, Stavanger
Tirsdag
15/12
C3 - D3 Stavanger Idrettshall, Stavanger
5. plads
Fredag
18/12

15:30
(Grp. 1) 3 - (Grp. 2) 3 Telenor Arena, Oslo
Semifinaler
Fredag
18/12

18:00
(Grp.1) 1 - (Grp. 2) 2 Telenor Arena, Oslo
Fredag
18/12

20:30
(Grp. 1) 2 - (Grp. 2) 1 Telenor Arena, Oslo
Bronzekamp
Søndag
20/12

15:30
Taber Semi 1 - Taber Semi 2 Telenor Arena, Oslo
EM Finalen
Søndag
20/12

18:00
Vinder Semi 1 - Vinder Semi 2 Telenor Arena, Oslo

Gå til kampprogram oversigten

 

EM 2020 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for EM-slutrunden i damehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i EM kampprogrammet.

Nyttige EM i Håndbold Links

Læs mere om EM i Håndbold via disse links til andre EM-artikler her på Oddsforum.dk: