Annonce:
Nations League Kampprogram

Kampprogram i Nations League 2020/21

Se kampprogrammet for Nations League 2020/21 i fodbold, som spilles fra d. 3. september til d. 18. november 2020. Nations League finalerne spilles fra d. 6. - 10. oktober 2021. Se datoer og spilletidspunkter for alle kampene i Nations League i kampprogrammet her!

Nations League er tilbage i efteråret 2020, hvor Danmark efter oprykningen fra Liga B i 2018 er klar til gruppespillet i Liga A. Danmark skal mødes Belgien, England og Island i kampen om en plads i Nations League Finals, og potentielt en plads i Playoffs til VM 2022 i Qatar.

Læs mere om Nations League her, eller få overblik over Nations League kampprogrammet forneden. Benyt hurtig-links til at springe til den ønskede del af kampprogrammet eller scroll for at se hele kampprogrammet.

Nations League kampprogrammet i 2020/21

 

Danmarks Kampe i Nations League

Herunder ses alle Danmarks kampe i gruppespillet i Nations League 2020/21. Danmarks kampe i Liga A Gruppe 2 spilles i september, oktober og november, og hvis Danmark vinder gruppen venter der et slutspil i Nations League finalerne i juni 2021.

I skrivende stund kender vi endnu ikke spillestederne for Danmarks kampe i Nations League. I 2018 blev Danmarks hjemmekampe i Nations League spillet på flere forskellige stadions i Danmark, herunder f.eks. Ceres Park i Aarhus.

Dato & Tid Kamp Spillested
Lørdag d. 5/9 - 20:45 Danmark - Belgien
0-2
Parken
Tirsdag d. 8/9 - 20:45 Danmark - England
0-0
Parken
Søndag d. 11/10 - 20:45 Island - Danmark
0-3
Laugardalsvöllur
Onsdag d. 14/10 - 20:45 England - Danmark
0-1
Wembley
Søndag d. 15/11 - 20:45 Danmark - Island
2-1
Parken
Onsdag d. 18/11 - 20:45 Belgien - Danmark
4-2
King Baudouin Stadium

 

Nations League Kampprogram 2020/21

Alle tidspunkter i Nations League kampprogrammet er dansk tid (CET).

Tidspunkt Nations League Kamp  Liga/Gruppe
1. spillerunde
Torsdag d. 3. september
20:45 Tyskland 1 - 1 Spanien A/4
20:45 Ukraine 2 - 1 Schweiz A/4
20:45 Rusland 3 - 1 Serbien B/3
20:45 Tyrkiet 0 - 1 Ungarn B/3
20:45 Bulgarien 1 - 1 Irland B/4
20:45 Finland 0 - 1 Wales B/4
20:45 Moldova 1 - 1 Kosovo C/3
20:45 Slovenien 0 - 0 Grækenland C/3
20:45 Færøerne 3 - 2 Malta D/1
20:45 Letland 0 - 0 Andorra D/1
Fredag d. 4. september
20:45 Italien 1 - 1 Bosnien A/1
20:45 Holland 1 - 0 Polen A/1
20:45 Norge 1 - 2 Østrig B/1
20:45 Rumænien 1 - 1 Nordirland B/1
20:45 Skotland 1 - 1 Israel B/2
20:45 Slovakiet 1 - 3 Tjekkiet B/2
20:45 Hviderusland 0 - 2 Albanien C/4
20:45 Litauen 0 - 2 Kasakhstan C/4
Lørdag d. 5. september
15:00 Nordmakedonien 2 - 1 Armenien C/2
15:00 Gibraltar 1 - 0 San Marino D/2
18:00 Island 0 - 1 England A/2
18:00 Aserbajdsjan 1 - 2 Luxembourg C/1
18:00 Cypern 0 - 2 Montenegro C/1
18:00 Estland 0 - 1 Georgien C/2
20:45 Danmark 0 - 2 Belgien A/2
20:45 Portugal 4 - 1 Kroatien A/3
20:45 Sverige 0 - 1 Frankrig A/3
2. spillerunde
Søndag d. 6. september
15:00 Wales 1 - 0 Bulgarien B/4
15:00 Andorra 0 - 1 Færøerne D/1
18:00 Ungarn 2 - 3 Rusland B/3
18:00 Irland 0 - 1 Finland B/4
18:00 Slovenien 1 - 0 Moldova C/3
20:45 Spanien 4 - 0 Ukraine A/4
20:45 Schweiz 1 - 1 Tyskland A/4
20:45 Serbien 0 - 0 Tyrkiet B/3
20:45 Kosovo 1 - 2 Grækenland C/3
20:45 Malta 1 - 1 Letland D/1
Mandag d. 7. september
16:00 Kasakhstan 1 - 2 Hviderusland C/4
20:45 Bosnien 1 - 2 Polen A/1
20:45 Holland 0 - 1 Italien A/1
20:45 Østrig 2 - 3 Rumænien B/1
20:45 Nordirland 1 - 5 Norge B/1
20:45 Tjekkiet 1 - 2 Skotland B/2
20:45 Israel 1 - 1 Slovakiet B/2
20:45 Albanien 0 - 1 Litauen C/4
Tirsdag d. 8. september
18:00 Armenien 2 - 0 Estland C/2
18:00 Georgien 1 - 1 Nordmakedonien C/2
20:45 Belgien 5 - 1 Island A/2
20:45 Danmark 0 - 0 England A/2
20:45 Frankrig 4 - 2 Kroatien A/3
20:45 Sverige 0 - 2 Portugal A/3
20:45 Cypern 0 - 1 Aserbajdsjan C/1
20:45 Luxembourg 0 - 1 Montenegro C/1
20:45 San Marino 0 - 2 Liechtenstein D/2
3. spillerunde
Lørdag d. 10. oktober
15:00 Luxembourg 2 - 0 Cypern C/1
15:00 Montenegro 2 - 0 Aserbajdsjan C/1
18:00 Færøerne 1 - 1 Letland D/1
18:00 Liechtenstein 0 - 1 Gibraltar D/2
20:45 Andorra 0 - 0 Malta D/1
20:45 Ukraine 1 - 2 Tyskland A/4
20:45 Spanien 1 - 0 Schweiz A/4
Søndag d. 11. oktober
15:00 Irland 0 - 0 Wales B/4
15:00 Kasakhstan 0 - 0 Albanien C/4
18:00 Bosnien 0 - 0 Holland A/1
18:00 England 2 - 1 Belgien A/2
18:00 Kroatien 2 - 1 Sverige A/3
18:00 Norge 4 - 0 Rumænien B/1
18:00 Finland 2 - 0 Bulgarien B/4
18:00 Estland 3 - 3 Nordmakedonien C/2
18:00 Armenien 2 - 2 Georgien C/2
18:00 Litauen 2 - 2 Hviderusland C/4
20:45 Polen 0 - 0 Italien A/1
20:45 Island 0 - 3 Danmark A/2
20:45 Frankrig 0 - 0 Portugal A/3
20:45 Nordirland 0 - 1 Østrig B/1
20:45 Israel 1 - 2 Tjekkiet B/2
20:45 Skotland 1 - 0 Slovakiet B/2
20:45 Serbien 0 - 1 Ungarn B/3
20:45 Rusland 1 - 1 Tyrkiet B/3
20:45 Kosovo 0 - 1 Slovenien C/3
20:45 Grækenland 2 - 0 Moldova C/3
4. spillerunde
Tirsdag d. 13. oktober
18:00 Aserbajdsjan 0 - 0 Cypern C/1
18:00 Letland 0 - 1 Malta D/1
20:45 Ukraine 1 - 0 Spanien A/4
20:45 Tyskland 3 - 3 Schweiz A/4
20:45 Montenegro 1 - 2 Luxembourg C/1
20:45 Færøerne 2 - 0 Andorra D/1
20:45 Liechtenstein 0 - 0 San Marino D/2
Onsdag d. 14. oktober
18:00 Finland 1 - 0 Irland B/4
18:00 Litauen 0 - 0 Albanien C/4
20:45 Polen 3 - 0 Bosnien A/1
20:45 Italien 1 - 1 Holland A/1
20:45 England 0 - 1 Danmark A/2
20:45 Island 1 - 2 Belgien A/2
20:45 Kroatien 1 - 2 Frankrig A/3
20:45 Portugal 3 - 0 Sverige A/3
20:45 Norge 1 - 0 Nordirland B/1
20:45 Rumænien 0 - 1 Østrig B/1
20:45 Skotland 1 - 0 Tjekkiet B/2
20:45 Slovakiet 2 - 3 Israel B/2
20:45 Tyrkiet 2 - 2 Serbien B/3
20:45 Rusland 0 - 0 Ungarn B/3
20:45 Bulgarien 0 - 1 Wales B/4
20:45 Nordmakedonien 1 - 1 Georgien C/2
20:45 Estland 1 - 1 Armenien C/2
20:45 Moldova 0 - 4 Slovenien C/3
20:45 Hviderusland 2 - 0 Kasakhstan C/4
20:45 Grækenland 0 - 0 Kosovo C/3
5. spillerunde
Lørdag d. 14. november
15:00 Malta 3 - 1 Andorra D/1
15:00 San Marino 0 - 0 Gibraltar D/1
18:00 Cypern 2 - 1 Luxembourg C/1
18:00 Aserbajdsjan 0 - 0 Montenegro C/1
18:00 Letland 1 - 1 Færøerne D/1
20:45 Sverige 2 - 1 Kroatien A/3
20:45 Portugal 0 - 1 Frankrig A/3
20:45 Schweiz 1 - 1 Spanien A/4
20:45 Tyskland 3 - 1 Ukraine A/4
Søndag d. 15. november
15:00 Slovakiet 1 - 0 Skotland B/2
15:00 Nordmakedonien 2 - 1 Estland C/2
18:00 Holland 3 - 1 Bosnien A/1
18:00 Tyrkiet 3 - 2 Rusland B/3
18:00 Bulgarien 1 - 2 Finland B/4
18:00 Wales 1 - 0 Irland B/4
18:00 Georgien 1 - 2 Armenien C/2
18:00 Albanien 3 - 1 Kasakhstan C/4
18:00 Hviderusland 2 - 0 Litauen C/4
20:45 Italien 2 - 0 Polen A/1
20:45 Danmark 2 - 1 Island A/2
20:45 Belgien 2 - 0 England A/2
20:45 Rumænien 3 - 0 Norge B/1
20:45 Østrig 2 - 1 Nordirland B/1
20:45 Tjekkiet 1 - 0 Israel B/2
20:45 Ungarn 1 - 1 Serbien B/3
20:45 Moldova 0 - 2 Grækenland C/3
20:45 Slovenien 2 - 1 Kosovo C/3
6. spillerunde
Tirsdag d. 17. november
20:45 Kroatien 2 - 3 Portugal A/3
20:45 Frankrig 4 - 2 Sverige A/3
20:45 Spanien 6 - 0 Tyskland A/4
20:45 Schweiz 3 - 0 Ukraine A/4
20:45 Luxembourg 0 - 0 Aserbajdsjan C/1
20:45 Montenegro 4 - 0 Cypern C/1
20:45 Malta 1 - 1 Færøerne D/1
20:45 Andorra 0 - 5 Letland D/1
20:45 Gibraltar 1 - 1 Liechtenstein D/2
Onsdag d. 18. november
16:00 Kasakhstan 1 - 2 Litauen C/4
16:00 Albanien 3 - 2 Hviderusland C/4
18:00 Armenien 1 - 0 Nordmakedonien C/2
18:00 Georgien 0 - 0 Estland C/2
20:45 Bosnien 0 - 2 Italien A/1
20:45 Polen 1 - 2 Holland A/1
20:45 England 4 - 0 Island A/2
20:45 Belgien 4 - 2 Danmark A/2
20:45 Nordirland 1 - 1 Rumænien B/1
20:45 Østrig 1 - 1 Norge B/1
20:45 Israel 1 - 0 Skotland B/2
20:45 Tjekkiet 2 - 0 Slovakiet B/2
20:45 Serbien 5 - 0 Rusland B/3
20:45 Ungarn 2 - 0 Tyrkiet B/3
20:45 Irland 0 - 0 Bulgarien B/4
20:45 Wales 3 - 1 Finland B/4
20:45 Kosovo 1 - 0 Moldova C/3
20:45 Grækenland 0 - 0 Slovenien C/3
Nations League Finaler i 2021
Onsdag d. 6. oktober
20:45 Italien - Spanien Semifinale
San Siro, Milano
Torsdag d. 7. oktober
20:45 Belgien - Frankrig Semifinale
Juventus Stadium, Torino
Søndag d. 10. oktober
15:00 Taber SF 1 - Taber SF 2 Kamp om 3. plads
Juventus Stadium, Torino
Søndag d. 10. oktober
20:45 Vinder SF 1 - Vinder SF 2 Nations League Finale
San Siro, Milano
Nedrykningskampe
24./25 marts 2022
- 1. kamp
Moldova - Kasakhstan
Playoff om nedrykning til Liga D
- 1. kamp
Estland - Cypern
Playoff om nedrykning til Liga D
28./29. marts 2022
- 2. kamp
​​​​​​​Kasakhstan - Moldova
Playoff om nedrykning til Liga D
- 2. kamp
​​​​​​​Cypern - Estland
Playoff om nedrykning til Liga D

Gå til kampprogram-oversigten

Nations League kampprogrammet opdateres

Vores Nations League kampprogram for 2020/21 opdateres løbende med resultaterne for afviklede kampe gennem hele turneringen og til Nations League finalerne i sommeren 2021. Der tages forbehold for fejl og ændringer i kampprogrammet.

Annonce:
Annonce: