Nations League Kampprogram

Nations League kampprogram 2022/23

Se Nations League kampprogrammet for 2022/23, som starter med gruppespillet d. 2. juni 2022 og slutter i marts 2024 med nedrykningsplayoffs. Se hele Nations League kampprogrammet inkl. en oversigt over Danmarks Nations League kampe her!

Nations League-kampene tilbage i sommeren 2022, hvor Danmark er klar til endnu en tørn i Nations League A. Her venter seks kampe i Gruppe A1 mod Frankrig, Kroatien og Østrig i juni og september, hvor Danmark kan spille sig i Nations League Finals med en førsteplads i gruppen.

Læs mere om Nations League her, eller få overblik over Nations League kampprogrammet forneden. Benyt hurtig-links til at springe til den ønskede del af kampprogrammet eller scroll for at se hele kampprogrammet.

Nations League kampprogrammet i 2022/23

 

Danmarks Nations League-kampe

Herunder ses alle Danmarks kampe i gruppespillet i Nations League 2022/23. Danmarks kampe i Liga A Gruppe 1 spilles i juni og september 2022.

Danmarks Nations League Kampprogram  
Dato & Tid Kamp Spillested TV
Fredag d. 3/6 kl. 20:45

Frankrig - Danmark

Frankrig TV2
Mandag d. 6/6 kl. 20:45

Østrig - Danmark

Østrig TV2
Fredag d. 10/6 kl. 20:45

Danmark - Kroatien

Parken TV2
Mandag d. 13/6 kl. 20:45

Danmark - Østrig

Parken TV2
Torsdag d. 22/9 kl. 20:45

Kroatien - Danmark

Kroatien TV2
Søndag d. 25/9 kl. 20:45

Danmark - Frankrig

Parken TV2

 

Nations League Kampprogram 2022/23

Alle tidspunkter i Nations League kampprogrammet er dansk tid (CET).

Tidspunkt Nations League Kamp  Liga/Gruppe
1. spillerunde
Torsdag d. 2. juni 2022
20:45 Tjekkiet - Schweiz A/2
20:45 Spanien - Portugal A/2
20:45 Israel - Island B/2
20:45 Albanien - Rusland B2
20:45 Serbien - Norge B/4
20:45 Slovenien - Serbien B4
20:45 Cypern/Estland - Kosovo C/2
20:45 Nordirland - Grækenland C/2
18:00 Georgien - Gibraltar C/4
20:45 Bulgarien - Nordmakedonien C/4
20:45 Cypern/Estland - San Marino D/2
Fredag d. 3. juni 2022
20:45 Frankrig - Danmark A/1
20:45 Kroatien - Østrig A/1
20:45 Polen - Wales A/4
20:45 Belgien - Holland A/4
- Kasakhstan/Moldova - Aserbajdsjan C/3
20:45 Slovakiet - Hviderusland C/3
20:45 Liechtenstein - Kasakhstan/Moldova D/1
20:45 Letland - Andorra D/1
Lørdag d. 4. juni 2022
18:00 Ungarn - England A/3
20:45 Italien - Tyskland A/3
15:00 Skotland - Armenien B/1
18:00 Finland - Bosnien & Hercegovina B/3
20:45 Irland - Ukraine B/1
20:45 Montenegro - Ukraine B/3
18:00 Litauen - Luxembourg C/1
20:45 Tyrkiet - Færøerne C/1
2. spillerunde
Søndag d. 5. juni 2022
20:45 Tjekkiet - Spanien A/2
20:45 Portugal - Schweiz A/2
20:45 Serbien - Slovenien B/4
20:45 Sverige - Norge B/4
- Cypern/Estland - Nordirland C/2
18:00 Gibraltar - Nordmakedonien C/4
20:45 Kosovo - Grækenland C/2
20:45 Bulgarien - Georgien C/4
- San Marino - Malta D/2
Mandag d. 6. juni 2022
20:45 Østrig - Danmark A/1
20:45 Kroatien - Frankrig A/1
20:45 Wales - Holland A/4
20:45 Belgien - Polen A/4
20:45 Israel - Rusland B/2
20:45 Island - Albanien B/2
20:45 Hviderusland - Aserbajdsjan C/3
20:45 Slovakiet - Kasakhstan/Moldova C/3
20:45 Andorra - Kasakhstan/Moldova D1
20:45 Letland - Liechtenstein D1
Tirsdag d. 7. juni 2022
20:45 Italien - Ungarn A/3
20:45 Tyskland - England A/3
18:00 Armenien - Irland B/1
20:45 Skotland - Ukraine B/1
20:45 Finland - Montenegro B/3
20:45 Bosnien & Hercegovina - Rumænien B/3
20:45 Færøerne - Luxembourg C/1
20:45 Litauen - Tyrkiet C/1
3. spillerunde
Torsdag d. 9. juni 2022
20:45 Portugal - Tjekkiet A/2
20:45 Schweiz - Spanien A/2
20:45 Norge - Slovenien B/4
20:45 Sverige - Serbien B/4
20:45 Kosovo - Nordirland C/2
20:45 Grækenland - Cypern/Estland C/2
20:45 Gibraltar - Bulgarien C/4
20:45 Nordmakedonien - Georgien C/4
20:45 Malta - Cypern/Estland D/2
Fredag d. 10. juni 2022
20:45 Danmark - Kroatien A/1
20:45 Østrig - Frankrig A/1
20:45 Wales - Belgien A/4
20:45 Holland - Polen A/4
20:45 Albanien - Israel B/2
20:45 Rusland - Island B/2
18:00 Aserbajdsjan .- Slovakiet C/3
20:45 Hviderusland - Kasakhstan/Moldova C/3
- Kasakhstan/Moldova - Letland D/1
20:45 Andorra - Liechtenstein D/1
Lørdag d. 11. juni 2022
20:45 Ungarn - Tyskland A/3
20:45 England - Italien A/3
15:00 Montenegro - Bosnien & Hercegovina B/3
18:00 Irland - Skotland B/1
20:45 Ukraine - Armenien B/3
20:45 Rumænien - Finland B/1
18:00 Færøerne - Litauen C/1
20:45 Luxembourg - Tyrkiet C/1
4. spillerunde
Søndag d. 12. juni 2022
20:45 Spanien - Tjekkiet A/2
20:45 Schweiz - Portugal A/2
18:00 Norge - Sverige B/4
20:45 Slovenien - Serbien B/4
15:00 Nordirland - Cypern/Estland C/2
18:00 Nordmakedonien - Gibraltar C/4
18:00 Georgien - Bulgarien C/4
20:45 Grækenland - Kosovo C/2
20:45 Malta - San Marino D/2
Mandag d. 13. juni 2022
20:45 Danmark - Østrig A/1
20:45 Frankrig - Kroatien A/1
20:45 Polen - Belgien A/4
20:45 Holland - Wales A/4
20:45 Rusland - Albanien B/2
20:45 Island - Israel B/2
- Kasakhstan/Moldova - Slovakiet C/3
18:00 Aserbajdsjan - Hviderusland C/3
Tirsdag d. 14. juni 2022
20:45 England - Ungarn A/3
20:45 Tyskland - Italien A/3
18:00 Armenien - Skotland B/1
20:45 Ukraine - Irland B/1
20:45 Bosnien & Hercegovina - Finland B/3
20:45 Rumænien - Montenegro B/3
20:45 Luxembourg - Færøerne C/1
20:45 Tyrkiet - Litauen C/1
- Kasakhstan/Moldova - Andorra D/1
20:45 Liechtenstein - Letland D/1
5. spillerunde
Torsdag d. 22. september 2022
20:45 Kroatien - Danmark A/1
20:45 Frankrig - Østrig A/1
20:45 Polen - Holland A/4
20:45 Belgien - Wales A/4
- Kasakhstan/Moldova - Hviderusland C/3
20:45 Litauen - Færøerne C/1
20:45 Tyrkiet - Luxembourg C/1
20:45 Slovakiet - Aserbajdsjan C/3
20:45 Liechtenstein - Andorra D/1
20:45 Letland - Kasakhstan/Moldova D/1
Fredag d. 23. september 2022
20:45 Italien - England A/3
20:45 Tyskland - Ungarn A/3
18:00 Armenien - Ukraine B/1
20:45 Skotland - Irland B/1
20:45 Bosnien & Hercegovina - Montenegro B/3
20:45 Finland - Rumænien B/3
18:00 Georgien - Nordmakedonien C/4
20:45 Bulgarien -. Gibraltar C/4
20:45 Cypern/Estland - Malta D/2
Lørdag d. 24. september 2022
20:45 Tjekkiet - Portugal A/2
20:45 Spanien - Schweiz A/2
15:00 Island - Rusland B/2
18:00 Slovenien - Norge B/4
20:45 Israel - Albanien B/2
20:45 Serbien - Sverige B/4
18:00 Nordirland - Kosovo C/2
20:45 Cypern/Estland - Grækenland C/2
6. spillerunde
Søndag d. 25. september 2022
20:45 Danmark - Frankrig A/1
20:45 Østrig - Kroatien A/1
20:45 Wales - Polen A/4
20:45 Holland - Belgien A/4
18:00 Aserbajdsjan - Kasakhstan/Moldova C/3
18:00 Hviderusland - Slovakiet C/3
20:45 Færøerne - Tyrkiet C/1
20:45 Luxembourg - Litauen C/1
15:00 Kasakhstan/Moldova - Liechtenstein D/1
15:00 Andorra - Letland D/1
Mandag d. 26. september 2022
20:45 Ungarn - Italien A/3
20:45 England - Tyskland A/3
20:45 Irland - Armenien B/1
20:45 Ukraine - Skotland B/1
20:45 Rumænien - Bosnien & Hercegovina B/3
20:45 Montenegro - Finland B/3
20:45 Gibraltar - Georgien C/4
20:45 Nordmakedonien - Bulgarien C/4
20:45 San Marino - Cypern/Estland D/2
Tirsdag d. 27. september 2022
20:45 Portugal - Spanien A/2
20:45 Schweiz - Tjekkiet A/2
20:45 Albanien - Island B/2
20:45 Rusland - Israel B/2
20:45 Norge - Serbien B/4
20:45 Sverige - Slovenien B/4
20:45 Kosovo - Cypern/Estland C/2
20:45 Grækenland - Nordirland C/2
Nations League Finals
Onsdag d. 14. juni 2023
20:45 - Semifinale
Torsdag d. 15. juni 2024
20:45 - Semifinale
Søndag d. 18. oktober
15:00 Taber SF 1 - Taber SF 2 Kamp om 3. plads
Søndag d. 18. oktober
20:45 Vinder SF 1 - Vinder SF 2 Nations League Finale
Nedrykningskampe
21./23 marts 2024
- 1. kamp
-
Playoff om nedrykning til Liga D
- 1. kamp
-
Playoff om nedrykning til Liga D
24./26. marts 2024
- 2. kamp
-
Playoff om nedrykning til Liga D
- 2. kamp
-
Playoff om nedrykning til Liga D

Gå til kampprogram-oversigten

Nations League kampprogrammet opdateres

Vores Nations League kampprogram for 2022/23 opdateres løbende med resultaterne for afviklede kampe gennem hele turneringen og til Nations League finalerne i sommeren 2023. Der tages forbehold for fejl og ændringer i kampprogrammet.