VM Damehåndbold 2019 Kampprogram

Kampprogram ved VM 2019 i Damehåndbold

Se kampprogrammet for VM i Damehåndbold, som spilles fra d. 30. november - 15. december 2019 i Japan. Du kan se datoer og tidspunkter for alle VM-håndboldkampene her.

Danmark skal spille mellem 5 og 12 kampe ved VM i damehåndbold i 2019, alt efter hvor langt de danske håndboldkvinder når ved slutrunden i Japan. I vores kampprogram for VM i damehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved VM 2019, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold VM i Japan.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i VM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for VM i Damehåndbold løbende hele vejen til VM finalen d. 15. december i Kumamoto.

Se Håndbold VM Kampprogrammet

 

Danmark kampe ved Damehåndbold VM 2019

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold VM 2019. Alle tidspunkter i tabellen er dansk tid, og her fremgår det, at alle Danmarks VM kampe i indledende runde spilles kl. 12.30. Tabellen opdateres løbende med spilletidspunkter og resultater for Danmarks kampe ved VM i Damehåndbold.

Dato/Tid Kamp
Lørdag d. 30/11 kl. 12:30 Danmark - Australien
37 - 12
Søndag d. 1/12 kl. 12:30 Sydkorea - Danmark
26 - 26
Tirsdag d. 3/12 kl. 12:30 Danmark - Tyskland
25-26
Onsdag d. 4/12 kl. 12:30 Danmark - Brasilien
24-18
Fredag d. 6/12 kl. 12:30 Frankrig - Danmark
18-20
Søndag d. 8/12 kl. 7.00 Norge - Danmark
22-19
Mandag d. 9/12 kl. 12.30 Danmark - Holland
27-24
Onsdag d. 11/12 kl. 7.00 Serbien - Danmark
26-26

 

Alle kampe ved Håndbold VM 2019 for Damer

Se dato og tidspunkt for alle VM kampene i damehåndbold forneden. Først gennemgår vi VM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Alle spilletidspunkter i VM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid VM kamp  Spillested
Gruppe A
Lør. 30/11
07:00
Serbien - Angola Aqua Dome Kumamoto
Lør. 30/11
10:00
Holland - Slovenien Aqua Dome Kumamoto
Lør. 30/11
12:30
Norge - Cuba Aqua Dome Kumamoto
Man. 2/12
04:30
Cuba - Serbien Aqua Dome Kumamoto
Man. 2/12
07:00
Angola - Holland Aqua Dome Kumamoto
Man. 2/12
12:30
Slovenien - Norge Aqua Dome Kumamoto
Tir. 3/12
07:00
Holland - Cuba Aqua Dome Kumamoto
Tir. 3/12
10:00
Slovenien - Angola Aqua Dome Kumamoto
Tir. 3/12
12:30
Norge - Serbien Aqua Dome Kumamoto
Tors. 5/12
07:00
Cuba - Slovenien Aqua Dome Kumamoto
Tors. 5/12
10:00
Serbien - Holland Aqua Dome Kumamoto
Tors. 5/12
12:30
Norge - Angola Aqua Dome Kumamoto
Fre. 6/12
07:00
Serbien - Slovenien Aqua Dome Kumamoto
Fre. 6/12
10:00
Angola - Cuba Aqua Dome Kumamoto
Fre. 6/12
12:30
Holland - Norge Aqua Dome Kumamoto
Gruppe B
Lør. 30/11
07:00
Tyskland - Brasilien Yamaha City Overall Gymnasium
Lør. 30/11
10:00
Frankrig - Sydkorea Yamaha City Overall Gymnasium
Lør. 30/11
12:30
Danmark - Australien Kumamoto Prefectural Gymnasium
Søn. 1/12
07:00
Australien - Tyskland Yamaha City Overall Gymnasium
Søn. 1/12
10:00
Brasilien - Frankrig Yamaha City Overall Gymnasium
Søn. 1/12
12:30
Sydkorea - Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium
Tir. 3/12
07:00
Sydkorea - Brasilien Yamaha City Overall Gymnasium
Tir. 3/12
11:00
Frankrig - Australien Yamaha City Overall Gymnasium
Tir. 3/12
12:30
Danmark - Tyskland Kumamoto Prefectural Gymnasium
Ons. 4/12
07:00
Australien - Sydkorea Yamaha City Overall Gymnasium
Ons. 4/12
11:00
Tyskland - Frankrig Yamaha City Overall Gymnasium
Ons. 4/12
12:30
Danmark - Brasilien Kumamoto Prefectural Gymnasium
Fre. 6/12
07:00
Brasilien - Australien Yamaha City Overall Gymnasium
Fre. 6/12
11:00
Tyskland - Sydkorea Yamaha City Overall Gymnasium
Fre. 6/12
12:30
Frankrig - Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium
Gruppe C
Lør. 30/11
07:00
Montenegro - Senegal Yatsushiro General Gymnasium
Lør. 30/11
10:00
Rumænien - Spanien Kumamoto Prefectural Gymnasium
Lør. 30/11
10:00
Ungarn - Kasakhstan Yatsushiro General Gymnasium
Søn. 1/12
07:00
Kasakhstan - Montenegro Yatsushiro General Gymnasium
Søn. 1/12
10:00
Spanien - Ungarn Kumamoto Prefectural Gymnasium
Søn. 1/12
10:00
Senegal - Rumænien Yatsushiro General Gymnasium
Tir. 3/12
07:00
Ungarn - Montenegro Kumamoto Prefectural Gymnasium
Tir. 3/12
07:00
Spanien - Senegal Yatsushiro General Gymnasium
Tir. 3/12
11:00
Rumænien - Kasakhstan Yatsushiro General Gymnasium
Ons. 4/12
07:00
Montenegro - Rumænien Kumamoto Prefectural Gymnasium
Ons. 4/12
07:00
Kasakhstan - Spanien Yatsushiro General Gymnasium
Ons. 4/12
11:00
Ungarn - Senegal Yatsushiro General Gymnasium
Fre. 6/12
07:00
Senegal - Kasakhstan Kumamoto Prefectural Gymnasium
Fre. 6/12
07:00
Montenegro - Spanien Yatsushiro General Gymnasium
Fre. 6/12
11:00
Rumænien - Ungarn Yatsushiro General Gymnasium
Gruppe D
Lør. 30/11
07:00
Japan - Argentina Park Dome Kumamoto
Lør. 30/11
10:00
Rusland - Kina Park Dome Kumamoto
Lør. 30/11
12:30
Sverige - DR Congo Park Dome Kumamoto
Man. 2/12
07:00
Argentina - Rusland Park Dome Kumamoto
Man. 2/12
10:00
DR Congo - Japan Park Dome Kumamoto
Man. 2/12
12:30
Kina - Sverige Park Dome Kumamoto
Tir. 3/12
06:30
Rusland - DR Congo Park Dome Kumamoto
Tir. 3/12
09:00
Kina - Argentina Park Dome Kumamoto
Tir. 3/12
11:30
Sverige - Japan Park Dome Kumamoto
Tor. 5/12
07:00
DR Congo - Kina Park Dome Kumamoto
Tor. 5/12
10:00
Japan - Rusland Park Dome Kumamoto
Tor. 5/12
12:30
Sverige - Argentina Park Dome Kumamoto
Fre. 6/12
07:00
Japan - Kina Park Dome Kumamoto
Fre. 6/12
10:00
Argentina - DR Congo Park Dome Kumamoto
Fre. 6/12
12:30
Rusland - Sverige Park Dome Kumamoto
Mellemrunden
Gruppe I
Søn. 8/12
7:00
Norge - Danmark Aqua Dome Kumamoto
Søn. 8/12
10:00
Serbien - Sydkorea Aqua Dome Kumamoto
Søn. 8/12
12:30
Holland - Tyskland Aqua Dome Kumamoto
Man. 9/12
7:00
Sydkorea - Norge Aqua Dome Kumamoto
Man. 9/12
10:00
Tyskland - Serbien Aqua Dome Kumamoto
Man. 9/12
12:30
Danmark - Holland Aqua Dome Kumamoto
Ons. 11/12
7:00
Serbien - Danmark Aqua Dome Kumamoto
Ons. 11/12
10:00
Norge - Tyskland Aqua Dome Kumamoto
Ons. 11/12
12:30
Holland - Sydkorea Aqua Dome Kumamoto
Gruppe II
Søn. 8/12
7:00
Montenegro - Japan Park Dome Kumamoto
Søn. 8/12
10:00
Rumænien - Rusland Park Dome Kumamoto
Søn. 8/12
12:30
Spanien - Sverige Park Dome Kumamoto
Tir. 10/12
7:00
Sverige - Rumænien Park Dome Kumamoto
Tir. 10/12
10:00
Japan - Spanien Park Dome Kumamoto
Tir. 10/12
12:30
Rusland - Montenegro Park Dome Kumamoto
Ons. 11/12
8:00
Rumænien - Japan Park Dome Kumamoto
Ons. 11/12
10:00
Montenegro - Sverige Park Dome Kumamoto
Ons. 11/12
12:30
Spanien - Rusland Park Dome Kumamoto
Semifinaler
Fre. 13/12
17:30
Rusland - Holland Park Dome Kumamoto
Fre. 13/12
20:30
Norge - Spanien Park Dome Kumamoto
7. plads
Fre. 13/12
11:30
Tyskland - Sverige Park Dome Kumamoto
5. plads
Fre. 13/12
14:30
Serbien - Montenegro Park Dome Kumamoto
Bronzekamp
Søn. 15/12
17:30
TSF1 - TSF2 Park Dome Kumamoto
VM Finalen
Søn. 15/12
20:30
VSF1 - VSF2 Park Dome Kumamoto

 

Gå til kampprogram oversigten

 

VM 2019 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for VM-slutrunden i damehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i VM kampprogrammet.