Kampprogram ved EM 2020 i Herrehåndbold

Kampprogram ved EM 2020 i Herrehåndbold

Se kampprogrammet for EM i Herrehåndbold, som spilles fra d. 9. - 26. januar 2020 i Østrig, Sverige og Norge. Du kan se datoer og tidspunkter for alle EM-håndboldkampene her.

Danmark kommer med stor sandsynlighed til at spille enten 7 eller 9 kampe ved EM i herrehåndbold i 2020: Tre kampe i Indledende Runde, fire kampe i Mellemrunden og forhåbentlig en EM-semifinale og en medaljekamp. 

I dette kampprogram for EM i herrehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved EM 2020, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold EM som afvikles i tre forskellige lande.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i EM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for EM i Herrehåndbold løbende hele vejen til EM finalen d. 26. januar i Stockholm.

Se Håndbold EM Kampprogrammet

 

Danmark Kampe ved Håndbold EM 2020

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold EM 2020. Tabellen opdateres løbende med resultaterne af spillede kampe samt nye spilletidspunkter for Danmarks kampe undervejs i turneringen.

Dato/Tid Kamp
Lørdag d. 11/1 kl. 18:15 Danmark - Island
30-31
Mandag d. 13/1 kl. 20:30 Danmark - Ungarn
24-24
Onsdag d. 15/1 kl. 20:30 Rusland - Danmark
28-31

Spil på EM hos ComeOn*

Alle kampe ved Håndbold EM 2020 for Herrer

Se dato og tidspunkt for alle EM kampene i herrehåndbold forneden. Først gennemgår vi EM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Alle spilletidspunkter i EM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid EM kamp  Spillested
Gruppe A
Tors. 9/1
18:15
Hviderusland - Serbien
35-30
Stadthalle Graz, Østrig
Tors. 9/1
20:30
Kroatien - Montenegro
27-21
Stadthalle Graz, Østrig
Lør 11/1
16:00
Kroatien - Hviderusland
31-23
Stadthalle Graz, Østrig
Lør. 11/1
18:15
Montenegro - Serbien
22-21
Stadthalle Graz, Østrig
Man. 13/1
18:15
Montenegro - Hviderusland
27-36
Stadthalle Graz, Østrig
Man. 13/1
20:30
Serbien - Kroatien
21-24
Stadthalle Graz, Østrig
Gruppe B
Fre. 10/1
18:15
Tjekkiet - Østrig
29-32
Wiener Stadthalle, Østrig
Fre. 10/1
20:30
Nordmakedonien - Ukraine
26-25
Wiener Stadthalle, Østrig
Søn. 12/1
16:00
Tjekkiet - Nordmakedonien
27-25
Wiener Stadthalle, Østrig
Søn. 12/1
18:15
Østrig - Ukraine
34-30
Wiener Stadthalle, Østrig
Tirs. 14/1
18:15
Østrig - Nordmakedonien
32-28
Wiener Stadthalle, Østrig
Tirs. 14/1
20:30
Ukraine - Tjekkiet
19-23
Wiener Stadthalle, Østrig
Gruppe C
Tors. 9/1
18:15
Tyskland - Holland
34-23
Trondheim Spektrum, Norge
Tors. 9/1
20:30
Spanien - Letland
33-22
Trondheim Spektrum, Norge
Lør. 11/1
16:00
Letland - Holland
24-32
Trondheim Spektrum, Norge
Lør. 11/1
18:15
Spanien - Tyskland
33-26
Trondheim Spektrum, Norge
Man. 13/1
18:15
Letland - Tyskland
27-28
Trondheim Spektrum, Norge
Man. 13/1
20:30
Holland - Spanien
25-36
Trondheim Spektrum, Norge
Gruppe D
Fre. 10/1
18:15
Frankrig - Portugal
25-28
Trondheim Spektrum, Norge
Fre. 10/1
20:30
Norge - Bosnien-Hercegovina
32-26
Trondheim Spektrum, Norge
Søn. 12/1
16:00
Portugal - Bosnien-Hercegovina
27-24
Trondheim Spektrum, Norge
Søn. 12/1
18:15
Frankrig - Norge
26-28
Trondheim Spektrum, Norge
Tirs. 14/1
18:15
Bosnien-Hercegovina - Frankrig
23-31
Trondheim Spektrum, Norge
Tirs. 14/1
20:30
Portugal - Norge
28-34
Trondheim Spektrum, Norge
Gruppe E
Lør. 11/1
16:00
Ungarn - Rusland
26-25
Malmö Arena, Sverige
Lør. 11/1
18:15
Danmark - Island
30-31
Malmö Arena, Sverige
Man. 13/1
18:15
Island - Rusland
34-23
Malmö Arena, Sverige
Man. 13/1
20:30
Danmark - Ungarn
24-24
Malmö Arena, Sverige
Ons. 15/1
18:15
Island - Ungarn
18-24
Malmö Arena, Sverige
Ons. 15/1
20:30
Rusland - Danmark
28-31
Malmö Arena, Sverige
Gruppe F
Fre. 10/1
18:15
Slovenien - Polen
26-23
Scandinavium Göteborg, Sverige
Fre. 10/1
20:30
Sverige - Schweiz
34-21
Scandinavium Göteborg, Sverige
Søn. 12/1
16:00
Schweiz - Polen
31-24
Scandinavium Göteborg, Sverige
Søn. 12/1
18:15
Sverige - Slovenien
19-21
Scandinavium Göteborg, Sverige
Tirs. 14/1
18:15
Schweiz - Slovenien
25-29
Scandinavium Göteborg, Sverige
Tirs. 14/1
20:30
Polen - Sverige
26-28
Scandinavium Göteborg, Sverige
Mellemrunden
Gruppe 1
Tors. 16/1
16:00
Spanien - Tjekkiet
31-25
Wiener Stadthalle, Østrig
Tors. 16/1
18:15
Kroatien - Østrig
27-23
Wiener Stadthalle, Østrig
Tors. 16/1
20:30
Hviderusland - Tyskland
23-31
Wiener Stadthalle, Østrig
Lør. 18/1
16:00
Hviderusland - Tjekkiet
28-25
Wiener Stadthalle, Østrig
Lør. 18/1
18:15
Spanien - Østrig
30-26
Wiener Stadthalle, Østrig
Lør. 18/1
20:30
Kroatien - Tyskland
25-24
Wiener Stadthalle, Østrig
Man. 20/1
16:00
Kroatien - Tjekkiet
22-21
Wiener Stadthalle, Østrig
Man. 20/1
18:15
Hviderusland - Spanien
28-37
Wiener Stadthalle, Østrig
Man. 20/1
20:30
Østrig - Tyskland
22-34
Wiener Stadthalle, Østrig
Ons. 22/1
16:00
Kroatien - Spanien
22-22
Wiener Stadthalle, Østrig
Ons. 22/1
18:15
Hviderusland - Østrig
36-36
Wiener Stadthalle, Østrig
Ons. 22/1
20:30
Tjekkiet - Tyskland
22-26
Wiener Stadthalle, Østrig
Gruppe 2
Fre. 17/1
16:00
Slovenien - Island
30-27
Malmö Arena, Sverige
Fre. 17/1
18:15
Norge - Ungarn
36-29
Malmö Arena, Sverige
Fre. 17/1
20:30
Portugal - Sverige
35-25
Malmö Arena, Sverige
Søn 19/1
14:00
Portugal - Island
25-28
Malmö Arena, Sverige
Søn 19/1
16:15
Slovenien - Ungarn
28-29
Malmö Arena, Sverige
Søn 19/1
18:30
Norge - Sverige
23-20
Malmö Arena, Sverige
Tirs. 21/1
16:00
Portugal - Slovenien
24-29
Malmö Arena, Sverige
Tirs. 21/1
18:15
Norge - Island
31-28
Malmö Arena, Sverige
Tirs. 21/1
20:30
Ungarn - Sverige
18-24
Malmö Arena, Sverige
Ons. 22/1
16:00
Portugal - Ungarn
34-26
Malmö Arena, Sverige
Ons. 22/1
18:15
Norge - Slovenien
33-30
Malmö Arena, Sverige
Ons. 22/1
20:30
Island - Sverige
25-32
Malmö Arena, Sverige
Semifinaler
Fre. 24/1
18.00
Norge - Kroatien
28-29
(forl. spilletid)
Tele2 Arena Stockholm, Sverige
Fre. 24/1
20.30
Spanien - Slovenien
34-32
Tele2 Arena Stockholm, Sverige
5. plads
Lør. 25/1
16:00
Tyskland - Portugal Tele2 Arena Stockholm, Sverige
Bronzekamp
Lør. 25/1
18:30
Slovenien - Norge Tele2 Arena Stockholm, Sverige
EM Finalen
Søn. 26/1
16.30
Spanien - Kroatien Tele2 Arena Stockholm, Sverige

Gå til kampprogram oversigten

Spil på EM hos ComeOn*

EM 2020 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for EM-slutrunden i herrehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i EM kampprogrammet.