Danmark vs Nordirland flag

7. oktober 2019

Danmark - Nordirland odds og spilforslag: U21 EM 2021 kvalifikation

Danmarks U21-landshold møder Nordirland i kvalifikationsgruppe 8 til U21 EM 2021 torsdag d. 10.10.2019 kl. 18.00. Kampen mod Nordirland spilles på Aalborg Stadion og vises i TV på 6'eren.

Danmarks U21-drenge fik en forrygende start på EM 2021-kvalifikationen med en 2-1 sejr hjemme mod Rumænien d. 10. september. Her bragte Andreas Skov Olsen med to scoringer Danmark på 2-0, inden gæsterne fik reduceret 10 minutter før tid. Nu kan Danmark indtage 1. pladsen i kvalifikationsgruppe 8 med en sejr over Nordirland, og dermed tage et stort skridt på vejen mod EM-slutrunden i 2021. 

Modstanderne fra Nordirland har allerede spillet to kampe, som begge er endt uafgjort, nemlig 0-0 hjemme mod Malta og 1-1 ude mod Finland, som Danmark i øvrigt møder på udebane mandag d. 14. oktober i den næste opgave i EM-kvalifikationen.

Se Danmarks og Nordirlands trup forneden samt udvalgte odds på kampen hos Oddset.

Spil hos Oddset

Danmark - Nordirland odds og spilforslag

Danmark - Nordirland U21 odds hos Oddset
Find alle opdaterede odds på Danmark - Nordirland under "Fodbold - International Ungdom" hos Danske Spils Oddset.

Ser vi på odds på Danmark U21 vs Nordirland U21 er Danmark komfortable favoritter hos Oddset. Her er der odds 1.40 på Danmark, 4.70 på uafgjort og odds 8.00 på Nordirland. Nordirland har da heller aldrig kvalificeret sig til et U21 EM, og bør være en overkommelig opgave for Danmark. Tror man på en dansk storsejr, er der også handicap-odds at hente på Danmark hos Oddset, hvor Danmark (0-1) giver odds 2.05 og Danmark (0-2) odds 3.70.

Samtidigt har Oddset vinderspil på, hvem der vinder kvalifikationsgruppen, og her er Danmark ligeledes favoritter til odds 1.60. Der er altså gode chancer for dansk deltagelse ved det næste U21 EM i 2021, som afvikles i Ungarn og Slovenien. Oddset giver nu odds 1.40 på Danmark kvalificerer sig, mens der er odds 2.70 på, at Danmark ikke kvalificerer sig til slutrunden.

Spilforslag til Danmark U21 - Nordirland U21

Nordirlands U21-hold er ikke noget prangende mandskab, og Danmark bør kunne sætte dem til vægs på Aalborg Stadion på torsdag. Derfor spiller vi Danmark-sejr med ét måls handicap (0-1) til odds 2.05 hos Oddset, som vores spilforslag til kampen. 

En af de store profiler på det danske U21-landshold er selvfølgelig Andreas Skov Olsen, som lynede med to mål senest mod Rumænien. Han har skiftet dansk klubfodbold og FCN ud med Bologna i Italien, hvor han dog ikke har fået meget spilletid. Til gengæld bør han få fuld tid i denne kamp mod Nordirland, hvor det gælder om at vise sig frem, og hos Oddset er der odds 2.70 på Andreas Skov Olsen scorer i kampen. Det bliver vores andet og sidste spilforslag til kampen.

Spil hos Oddset

 

Danmarks U21-trup mod Nordirland

Danmarks U21-landstræner Albert Capellas har udtaget følgende trup til de kommende kampe mod Nordirland og Finland d. 10. og 14. oktober 2019:

Spiller Klub
Målmænd
Oliver Christensen OB
Peter Jensen FC Nordsjælland
Forsvar
Andreas Poulsen Mönchengladbach
Japhet Sery Brentford FC
Mads Bech Brentford FC
Daniel Anyembe Esbjerg fB
Victor Nelsson FC København
Mads Roerslev Rasmussen Brentford FC
Malte Meineche Amundsen Vejle BK
Midtbane
Jacob Sørensen Esbjerg fB
Jacob Bruun Larsen Dortmund
Nicolas Madsen FC Midtjylland
Mads Emil Madsen Silkeborg IF
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland
Mikkel Damsgaard FC Nordsjælland
Morten Hjulmand Admira Wacker
Nikolas Terkelsen Nartey FC Hansa Rostock
Angreb
Andreas Skov Olsen Bologna
Anders Dreyer SC Heerenveen
Jens Odgaard SC Heerenveen
Carl Johan Holse FC København
Nikolai Laursen FC Emmen
Landstræner
Albert Capellas (Spanien)

Odds på Danmark hos Oddset

 

Nordirlands U21 trup mod Danmark

Den nordirske landstræner, Ian Baraclough, har udtaget følgende 20-mand store trup til Nordirlands kommende kampe mod Danmark og Rumænien d. 10. og 14. oktober 2019:

Spiller Klub
Målmænd
Conor Hazard Celtic
Liam Hughes Celtic
Forsvar
Kofi Balmer Ballymena United
Eoin Toal Derry City
Lewis Thompson Blackburn Rovers
Caolan Marron Glenavon
Jack O'Mahony Glenavon
Sam McClelland Chelsea
Sean Graham Larne
Midtbane
Jake Dunwoody Stoke City
Kyle McClean Ingen klub
Shea Gordon Partick Thistle
Caolan Boyd-Munce Birmingham City
Ethan Galbraith Manchester United
Alfie McCalmont Leeds United
Cameron Palmer Partick Thistle
Alistair McCann St. Johnstone
Angreb
David Parkhouse Derry City
Lewis McCann Dunfermline Athletic
Paul O'Neill Glentoran
Landstræner
Ian Baraclough (England) 

Odds på Danmark hos Oddset