Annonce:
TV Program EM 2020/2021

TV Program EM 2020/2021: Hvem viser EM fodboldkampene i TV?

Se TV program for EM 2020 i fodbold, og få overblik over hvilken kanal der viser Danmarks kampe ved EM 2020/2021 i TV her!

Forneden findes det komplette TV Program for EM 2020, som byder på i alt 51 kampe - herunder mindst tre EM kampe med Danmark.

Alle kampe ved EM 2020 vises i TV i Danmark hos enten Danmarks Radio (DR1 eller DR2) eller på TV3s kanaler (TV3, TV3+, TV3 Sport etc.). Samtidigt vises alle EM-kampene med livestream hos Streamingtjenesten Viaplay. 

Hvordan DR og TV3 fordeler deres kampe på deres respektive TV-kanaler er endnu ikke endegyldigt fastlagt. TV Programmet for EM 2020 i fodbold opdateres forneden, når DR og TV3 har offentliggjort, hvorledes EM kampene vises på tværs af deres TV-kanaler.

Det ligger dog allerede fast, at DR1 viser åbningskampen ved EM fredag d. 11. juni, Danmarks første EM-kamp mod Finland d. 12. juni samt EM-semifinalen onsdag d. 7. juli og EM-finalen søndag d. 11. juli.

 

Danmarks EM 2020 Kampe i TV

Danmarks EM-kampe i gruppespillet vises i TV hos DR og TV3 som deler rettighederne imellem sig. Danmarks Radio har rettighederne til Danmark - Finland og Danmark-Rusland, mens TV3 har rettighederne til Danmark - Belgien.

Hvis Danmark går videre fra indledende gruppe ved EM 2020, vises alle Danmarks kampe i knockout-fasen på DR.

Dato/Tid Kamp TV
Lør. d. 12/6
18:00
Danmark - Finland DR1
Tors. d. 17/6
18:00
Danmark - Belgien TV3
Man. d. 21/6
21:00
Rusland - Danmark DR1

 

TV Programmet ved EM 2020 i fodbold

Se det komplette TV Program for EM 2020 forneden. Bemærk at det er muligt at se alle 51 EM 2020-kampe med livestream på nettet.

Alle tidspunkter i TV programmet for EM 2020 i fodbold er dansk tid (CET).

Tidspunkt Kamp Gruppe TV
Fredag d. 11. juni
21:00 Tyrkiet - Italien (Rom) A DR1
Lørdag d. 12. juni
15:00 Wales - Schweiz (Baku) A DR
18:00 Danmark - Finland (København) B DR1
21:00 Belgien - Rusland (Skt. Petersborg) B TV3
Søndag d. 13. juni
15:00 England - Kroatien (London) D TV3
18:00 Østrig - Nordmakedonien (Bukarest) C DR
21:00 Holland - Ukraine (Amsterdam) C DR
Mandag d. 14. juni
15:00 Skotland - Tjekkiet (Glasgow) D TV3
18:00 Polen - Slovakiet (Skt. Petersborg) E TV3
21:00 Spanien - Sverige (Sevilla) E TV3
Tirsdag d. 15. juni
18:00 Ungarn - Portugal (Budapest) F TV3
21:00 Frankrig - Tyskland (München) F DR
Onsdag d. 16. juni
15:00 Finland - Rusland (Skt. Petersborg) B TV3
18:00 Tyrkiet - Wales (Baku) A DR
21:00 Italien - Schweiz (Rom) A TV3
Torsdag d. 17. juni
15:00 Ukraine - Nordmakedonien (Bukarest) C TV3
18:00 Danmark - Belgien (København) B TV3
21:00 Holland - Østrig (Amsterdam) C DR
Fredag d. 18. juni
15:00 Sverige - Slovakiet (Skt. Petersborg) E TV3
18:00 Kroatien - Tjekkiet (Glasgow) D TV3
21:00 England - Skotland (London) D DR
Lørdag d. 19. juni
15:00 Ungarn - Frankrig (Budapest) F TV3
18:00 Portugal - Tyskland (München) F TV3
21:00 Spanien - Polen (Sevilla) E DR
Søndag d. 20. juni
18:00 Italien - Wales (Rom) A TV3
18:00 Schweiz - Tyrkiet (Baku) A TV3
Mandag d. 21. juni
18:00 Nordmakedonien - Holland (Amsterdam) C TV3
18:00 Ukraine - Østrig (Bukarest) C TV3
21:00 Rusland - Danmark (København) B DR
21:00 Finland - Belgien (Skt. Petersborg) B DR
Tirsdag d. 22. juni
21:00 Tjekkiet - England (London) D DR
21:00 Kroatien - Skotland (Glasgow) D DR
Onsdag d. 23. juni
18:00 Slovakiet - Spanien (Sevilla) E TV3
18:00 Sverige - Polen (Skt. Petersborg) E TV3
21:00 Tyskland - Ungarn (München) F TV3
21:00 Portugal - Frankrig (Budapest) F TV3
Lørdag d. 26. juni
18:00 2A - 2B (Amsterdam) 1/8 DR
21:00 1A - 2C (London) 1/8 DR
Søndag d. 27. juni
18:00 1C - 3D/E/F (Budapest) 1/8 TV3
21:00 1B - 3A/D/E/F (Sevilla) 1/8 DR
Mandag d. 28. juni
18:00 2D - 2E (København) 1/8 DR
21:00 1F - 3A/B/C (Bukarest) 1/8 TV3
Tirsdag d. 29. juni
18:00 1D - 2F (Wembley) 1/8 TV3
21:00 1E - 3A/B/C/D (Glasgow) 1/8 TV3
Fredag d. 2. juli
18:00 Vinder 1/8 #6 - Vinder 1/8 #5 (Skt. Petersborg) 1/4 DR
21:00 Vinder 1/8 #4 - Vinder 1/8 #2 (München) 1/4 TV3
Lørdag d. 3. juli
18:00 Vinder 1/8 #3 - Vinder 1/8 #1 (Baku) 1/4 TV3
21:00 Vinder 1/8 #8 - Vinder 1/8 #7 (Rom) 1/4 DR
Tirsdag d. 6. juli
21:00 Vinder 1/4 #2 - Vinder 1/4 #1 (London) 1/2 TV3
Onsdag d. 7. juli
21:00 Vinder 1/4 #4 - Vinder 1/4 #3 (London) 1/2 DR
Søndag d. 11. juli
21:00 Vinder 1/2 #1 - Vinder 1/2 #2 (London) Finale DR
* EM 2020/2021 TV Programmet er senest opdateret d. 8. maj 2021

Spil på EM 2020 hos Oddset*

TV Programmet for EM 2020/2021 i fodbold opdateres

Ovenstående TV Program for EM 2020/2021 i fodbold er genstand for ændringer, og opdateres løbende under hele slutrunden til sommer. Bl.a. kan der forekomme ændringer i EM 2020/2021 TV Programmet, hvis Danmark går videre fra gruppen, da Danmarks Radio har rettighederne til alle Danmarks potentielle kampe i knockout-fasen.

Annonce:
Annonce: